Skoči na glavno vsebino

V ponedeljek, 27. 9. 2021 so učenci 7., 8., in 9. razreda, ki obiskujejo slaščičarski krožek, prvič ustvarjali. Pripravili so jesensko sladico, okusno jabolčno pito. Pito so pripravili samostojno in pri tem pokazali veliko znanja ter zanimanja za nadaljno učenje priprave sladic.

Pito smo drugi dan degustirali in se pogovorili o možnih izboljšavah.

V primeru, da vas ob ogledu fotografij zamika, da bi si pito pripravili tudi sami, prilagamo recept. Pa dober tek.

SESTAVINE ZA KRHKO TESTO:

 • 400 g gladke moke
 • 250 g masla
 • 175 g sladkorja v prahu
 • 2 jajci
 • 1 ščepec soli
 • limonina lupina
 • 1 vanilijev sladkor

Testo pripravimo tako, da v posodo presejemo moko in na sredini naredimo jamico. Vanjo ubijemo jajci ter stresemo sladkor in vanilijev sladkor. Po robu jamice narežemo maslo. Po vrhu naribamo limonino lupino in posolimo. Z rokami pregnetemo testo in pazimo, da ne  gnetemo predolgo. Testo zavijemo v živiljsko foljo in za nekaj ur ali čez noč pospravimo v hladilnik.

JABOLČNI NADEV:

 • 1,5 kg jabolk
 • sladkor po okusu
 • 1 vanilijev sladkor
 • limonin sok
 • cimet
 • maslo
 • krušne drobtine

Jabolka olupimo in narežemo na tanjše krhlje. V večji ponvi stopimo maslo in nato potresemo drobtine. V ponev stresemo jabolka in pražimo. Po okusu jabolka sladkamo ter začinimo z vanilijevim sladkorjem, cimetom ter polijemo z limoninim sokom. S praženjem nadaljujemo dokler se jabolka ne zmehčajo. Ogenj ugasnemo in odstavimo.

SESTAVLJANJE PITE

Pečico segrejemo na 180 stopinj celzija. Pripravimo si pekač premera 24 cm, ga namastimo z maslom ali oljem ter malo pomokamo.

Testo razvaljamo in  prestavimo na pekač. Odvečno testo obrežemo po robu in prihranimo za kasneje. Testo z vilico preluknjamo. Ko se pečica segreje, vstavimo pekač in pečemo 5 min. S pomočjo kuhinjske rokavice vzamemo pekač iz peči in napolnemo z jabolki. Testo, ki nam prej je ostalo ponovno razvaljamo in narežemo na trakce. Te razvrstimo v obliki mreže po vrhu pite. Pito ponovno vstavimov peč per pečemo 35-40 min.

Monika Ščuka

Ste že prebrali?

Dostopnost